Przygotowujesz dla siebie kanapkę na śniadanie lub robisz obiad dla rodziny.

Czy rozmyślasz wówczas o tym, co tak naprawdę oznacza rozsądne jedzenie i na czym ono bazuje? Otóż jedzeniem nazywamy proces, który polega na podaniu każdej żywej komórce naszego organizmu pożywienia. Dzięki temu procesowi nasze ciało żyje oraz ma możliwość prawidłowo działać i realizować swoje życiowe działania. Jednak pod obserwację trzeba wziąć również to, co spożywamy i pijemy, bo tylko rozsądny sposób odżywiania zapewni naszemu ciału najwyższą klasę jego funkcjonowania. Spójrzcie, iż jedząc nazbyt mało i nieregularnie jesteśmy narażeni na gwałtowny spadek wagi, a co za tym idzie na niedowagę oraz niedokrwistość. Jeżeli zaś spożywamy nazbyt wielokrotnie i nazbyt dużo to gwarantujemy sobie otyłość. Jak sami domyślacie się otyłość doprowadza również do wielu niebezpiecznych schorzeń typu: miażdżyca, problemy z krążeniem i z sercem. Prawidłowe, czyli zdrowe jedzenie domaga się zatem od nas spożywania odpowiednio przyrządzonego i w stosownych ilościach pożywienia. Co winien zawierać nasz posiłek tak, by był zdrowy? Otóż w naszym pokarmie nie powinno braknąć protein, tłuszczy, cukrów, wody, związków mineralnych oraz witamin.

Jeżeli nasze ciało będzie otrzymywał powyższe składniki w prawidłowych liczbach, to możemy spać spokojnie, bo żadna nadwaga, czy też niedobór masy ciała nam nie grożą.

Jak jest powiedziane wyżej należy zdrowo się posilać, by zapobiec w dużej ilości niebezpiecznym chorobom nie tylko postaci fizycznej , ale też i duchowej. Czemu psychicznej? Gdyż niedobrze odżywiony ciało posiada problemy z pamięcią i skupieniem się.

Niektóre ze schorzeń, o czym trzeba tutaj obowiązkowo wspomnieć, to choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, czy też osteoporoza. Powstają one również ze złego trybu odżywiania się. Ważnymi zasadami rozsądnego jedzenia są: systematyczne spożywanie pokarmu, rozmaitość dań, unikanie nazbyt dużych ilości tłuszczu i cholesterolu, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, wypijanie dużej ilości wody i soków naturalnych, omijanie dużej ilości soli i cukru, unikanie alkoholu oraz zaprzestanie palenia. Jeżeli wyżej wymienione zasady zostaną zrealizowane, to posiadamy stuprocentową pewność, że nasze organizm zdrowo się posila a groźba zapadnięcia na dużą ilość chorób spada. Dlatego też dbajmy o siebie i kontrolujmy co jemy, bo w zdrowym organizmie, zdrowy dusza. .


<< Poprzedni
Następny >>