Nieprzyjemny zapach z ust prowadzi do złego nastroju, odkształcenia obrazu postrzegania swojego wyglądu, problemów z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich a nieraz także do zakłóceń depresyjnych.

Są też tacy, którzy nie dostrzegają kłopotu a to uniemożliwia wdrożenie leczenia porządnie wcześnie. Jakie czynniki wywołują nieświeży oddech oraz jak ich unikać?
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej - to pierwszy powód nieświeżego oddechu jaki przychodzi do głowy. Niestosowanie odpowiednio dobranych past do zębów, unikanie nici dentystycznych i płynów bakteriobójczych sprawia, że w jamie ustnej gromadzą się nie jedynie resztki jedzenia, ale również drobnoustroje, którym tworzymy idealne warunki do rozmnażania.

Równie częstą przyczyną będzie halitoza. Z trudem ją zdiagnozować. Żeby ją wyleczyć użytkuje się suplementy i środki farmakologiczne. Nieświeży oddech symptomem choroby Nieświeży zapach nie zawsze jest kluczowym kłopotem. Może być równie dobrze objawem próchnicy, aft, pleśniawek, drożdżycy oraz nowotworów. Niezwykle istotne jest w następstwie tego pilnowanie regularnych kontroli stomatologicznych. Zawodowcy zalecają, aby odbywać takowe chociaż raz w roku. W trakcie zabiegów profilaktycznych lekarz usunie kamień i płytkę nazębną, które też mogą odpowiadać za kłopotliwy zapach w jamie ustnej..